Smaczne przekąski na letni biwak

Smaczne przekąski na letni biwak

Karolina Flis 29 Maja 2023

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim możliwość zorganizowania biwaku. Spędzanie czasu ze znajomymi może być bardzo przyjemne, jeśli zadbamy o sprzyjające okoliczności przyrody, a także o prowiant, który zaspokoi głód. Gdzie wybrać się na biwak i jak się do niego przygotować? Dziś zdradzimy sekret udanego biwakowania, a także tego, jakie są najpotrzebniejsze rzeczy, które trzeba mieć, wybierając nocleg w terenie.

Gdzie wybrać się na biwak?

Wbrew pozorom biwakowanie nie musi być związane z dalekimi podróżami. Czasem okazuje się, że w bliskiej okolicy jest świetne miejsce, gdzie można rozstawić namioty i miło spędzić czas. Dobrym miejscem na organizację biwaku będą okoliczne lasy, a także polany. Należy jednak pamiętać, że przed zrealizowaniem wyprawy należy sprawdzić pogodę. Jeśli istnieje najdrobniejsze ryzyko pojawienia się silnego wiatru lub gwałtownych opadów deszczu, to biwakowanie należy przenieść na inny termin. Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Osoby, które zwyczajnie boją się nocować w takich miejscach, mogą rozglądnąć się za polami namiotowymi i tam zorganizować wspólny wypad ze znajomymi. Trzeba się również liczyć z całorocznym zakazem nocowania na plaży, który obowiązuje przez cały rok i dotyczy wszystkich nadmorskich plaż w Polsce.

Nie tylko miejsce, ale również termin jest ważny!

Wybór miejsca na biwakowanie jest ważny, ale termin wybrany na to wydarzenie również ma znaczenie. Brak doświadczenia w terenie, a także wiedzy to wystarczające powody, żeby przełożyć biwakowanie na cieplejszy okres, w którym nie trzeba się będzie martwić o to, żeby się dodatkowo ogrzać lub żeby się nie przeziębić. Warto jednak pamiętać, że wybierając sezon letni, możemy się zderzyć z zakazami biwakowania w lesie, jeśli mamy do czynienia z dużą suszą. Dlatego wybór terminu i obserwacja pogody, to najważniejsze czynniki, na które trzeba kłaść nacisk. Bo miejsce do biwakowania zawsze się znajdzie, a termin można zmienić, jeśli warunki pogodowe okażą się niekorzystne.

Co zabrać na biwak – podstawowe wyposażenie

Nie wiesz, co zabrać na biwak? Dzięki nam poznasz podstawowe sprzęty, które są niezbędne na polu namiotowym i nie tylko. Nocowanie na świeżym powietrzu wiąże się z koniecznością przygotowania wyposażenia, które pozwoli cieszyć się wyprawą, a zaliczyć do niego można:

 • namiot,
 • śpiwór,
 • mała poduszka,
 • ubrania na zmianę,
 • cieplejsza bluza,
 • dodatkowa para butów,
 • dodatkowa para skarpet,
 • latarka.

Posiadając tak podstawowe wyposażenie, z pewnością przetrwacie noc, a nawet kilka. Oczywiście, jeśli zabierzecie ze sobą również prowiant i wodę do picia. Jeśli do miejsca, w którym organizujecie nocowanie macie długą trasę do pokonania, to warto zaopatrzyć się w podstawowe produkty do jedzenia, które nie będą zbyt ciężkie, ale za to dodadzą Wam energii. Mogą to być szybkie dania, kabanosy, a także suche przekąski, które zaspokoją pierwszy głód. Jeśli jednak w planach macie długie wyprawy i codzienne przenoszenie obozu w inne miejsce, to w takim wypadku konieczny będzie zakup niewielkiej gazowej kuchenki, dzięki której zagotujesz wodę lub przygotujesz ciepły posiłek.

Przekąski, które warto zabrać na biwakowanie

Zazwyczaj biwakowanie ze znajomymi opiera się na miłym spędzeniu czasu we własnym gronie i trwa kilka dni. Dlatego warto zabrać przekąski, które umilą wam wspólne rozmowy i zabawy. Przekąski, które mogą sprawdzić się pod namiotem to:

 • nachosy serowe z sosami,
 • orzeszki,
 • Crunchy Crisps,
 • Andy Capps Hot Friends,
 • American Bakery Brownie Cookies.

Te słodycze z pewnością wytrzymają każdą temperaturę. Jeśli jednak będziecie dysponować lodówką turystyczną, to można pokusić się też o zabranie pysznych amerykańskich czekoladek, batoników i uwielbianych przez wszystkich Skittles.


Jeśli i Ty planujesz wybrać się pod namiot, to z pewnością nasze porady będą dla właśnie dla Ciebie. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę i już teraz stwórz plan waszej wyprawy, w której znajdzie się cel podróży, a także wszystkie rzeczy, które musicie ze sobą zabrać.