Popcorn - jak powstaje, skąd się wziął, kalorie, rodzaje

Popcorn - jak powstaje, skąd się wziął, kalorie, rodzaje

Crunchy Snacks 19 Stycznia 2022

Popcorn jest przekąską wszystkim nam bardzo dobrze znaną, która do tego stopnia zadomowiła się w naszych przyzwyczajeniach żywieniowych, że nie spożywamy jej już wyłącznie w kinach, ale również podczas domowych seansów przed telewizorami oraz w trakcie najzwyklejszych spotkań ze znajomymi. Pomimo ogromnej popularności popcornu niewielu z nas jednak wie, jak on powstaje, skąd się wziął, ile posiada on w sobie kalorii oraz jakie są jego rodzaje. Jeśli więc Drogi Czytelniku Ciebie również te konkretne kwestie nurtują, to w poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. 

Popcorn – jak powstaje?

Nikogo raczej nie powinien zdziwić fakt, że popcorn powstaje z kukurydzy. Największym producentem popcornu na świecie są Stany Zjednoczone, to więc właśnie tam, w stanach takich jak: Indiana, Iowa, Illinois, Nebraska czy Kentucky spotkać możemy ogromne plantacje kukurydzy, która w późniejszym czasie zamienia się w zjadany przez nas ze smakiem popcorn. Koniec jednak o tym, gdzie produkowany jest popcorn. Przejdźmy lepiej do tego, jak sama ta produkcja wygląda. Zaczyna się od tego, że dojrzała już kukurydza zostaje zebrana. Kolejnym etapem produkcji jest oddzielenie ziarna od niepotrzebnej już nam kolby. Ziarna te następnie suszone są w specjalnych pojemnikach. Po odpowiednim wysuszeniu ziarna gotowe są do ewentualnego prażenia popcornu. Popcorn najlepiej “robi się” w temperaturze wynoszącej około 190 stopni Celsjusza. Przekąskę tą możemy przygotować w mikrofalówce (pod warunkiem, że posiadamy popcorn w specjalnie do tego przeznaczonych opakowaniach) lub za pomocą najzwyklejszego na świecie garnka, lub patelni. Ten sposób wymaga od nas jednak nieco więcej zaangażowania, niż jest to w przypadku  przygotowywania go w mikrofalówce. 


Skąd się wziął popcorn? – historia popcornu

Wielu z nas początki popcornu kojarzą się z Ameryką i jest to skojarzenie słuszne. Według archeologów popcorn nie jest współczesnym wynalazkiem. Odkryli oni bowiem, że znany jest on ludzkości już od tysięcy lat, a jego najstarsze ślady pochodzą aż z IV w. p.n.e. Uważa się (choć nie ma na to żadnych dowodów), że to rdzenni mieszkańcy Ameryki pokazali osadnikom, w jaki sposób przygotowywać popcorn. Warto również wspomnieć, że przekąska ta swoją największą popularność zyskała w czasach Wielkiego Kryzysu, ponieważ był to naprawdę tani i w miarę sycący posiłek. Popularność popcornu spadła na moment, gdy wraz z wynalezieniem telewizji, mniej ludzi zaczęło korzystać z usług kina. To właśnie wtedy, aby zapobiec ciągłemu spadkowi sprzedaży, wynaleziono popcorn do mikrofalówki, który popularnością cieszy się również obecnie. 

Ile popcorn ma kalorii?

Wiele osób uważa, że popcorn jest niezwykle kaloryczną przekąską. Co ciekawe jest to jednocześnie prawda i fałsz. W 100 gramach prażonej kukurydzy, do której nie zostały dodane ani olej, ani sól znajduje się plus minus 380 kcal. Warto również wspomnieć, że popcorn w swoim składzie posiada dość sporo błonnika, co w połączeniu z jego niską kalorycznością powoduje, że wielu z nas przekąskę tą uznaje za “sprzymierzeńca odchudzania”. Całkowicie inaczej sprawa ma się jednak w przypadku popcornu, który sprzedawany nam jest w kinie. Sól, tłuszcz czy coraz częściej wybierany przez nas karmel powodują, że ta niewinna z pozoru przekąska staje się ogromną bombą kaloryczną. Nie zapominajmy również, że porcje sprzedawane w kinach są najzwyczajniej w świecie gigantyczne, a fakt, że najczęściej towarzyszy mu dość spora cola wcale nie poprawia sytuacji. Jeśli więc podczas seansu w kinie zdecydowalibyśmy się na popcorn, ponieważ “jest to niskokaloryczna przekąska” to bylibyśmy w sporym błędzie. 

Rodzaje popcornu

W obecnych czasach, gdy rynek spożywczy coraz bardziej się rozwija, przeróżnych rodzajów popcornu jest naprawdę wiele. Nasz wybór nie ogranicza się więc już jedynie do opcji maślanej lub solonej. Ostatnimi czasy prawdziwą furorę zarówno w kinach, jak i poza nimi robi popcorn z dodatkiem przepysznego karmelu. Do mniej popularnych, ale równie przepysznych rodzajów tej przekąski zalicza się popcorn z:

 • cynamonem, 
 • wasabi, 
 • sosem ostrym, 
 • toffee,
 • mleczną czekoladą, 
 • białą czekoladą,
 • oraz czarną czekoladą. 
 • Popcorn – gdzie kupić?

  Z uwagi na fakt, że popcorn jest naprawdę popularną przekąską, to kupić go można pod postacią ziaren albo już gotowego do spożycia produktu nie tylko w popularnych sieciówkach, ale również w małych sklepach osiedlowych. Ostatnimi czasy, z uwagi na rosnącą popularność sprzedaży online, popcorn nabyć można również za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych sklepów internetowych, do którego zalicza się Crunchy Snacks. W ofercie tego sklepu znaleźć można między innymi gotowy popcorn solony, gotowy popcorn karmelowy oraz popcorn do kuchenki mikrofalowej. Warto również wspomnieć, że kupowanie przekąsek przez internet to doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu. Nie musimy bowiem marnować go na stanie w korkach oraz chodzenie po sklepie w poszukiwaniu produktu, którego w gruncie rzeczy może akurat w danym momencie nie być. 

  Czy popcorn jest zdrowy?

  To czy popcorn można uznawać za zdrową przekąskę, czy nie zależy od tego, jakich dodatków do niego użyliśmy. Jak już wcześniej wspomniałam popcorn w najbardziej podstawowej formie (bez dodatku oleju, soli czy cukru) nie tylko jest niskokaloryczny, ale stanowi również doskonałe źródło błonnika, dlatego też może być on uznany za zdrową przekąskę. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy regularnie go spożywać, ponieważ jak to mówią: “co za dużo, to niezdrowo” i tyczy się to zarówno ciastek, jak i owoców. 

  Popcorn to znana od tysiącleci przekąska, która towarzyszy nam podczas wizyt w kinach i spotkań towarzyskich. W najbardziej podstawowej formie popcorn jest niskokaloryczny. Inaczej jednak sprawa się ma, gdy dodamy do niego dodatki typu olej, sól czy karmel, co nie oznacza jednak, że od czasu do czasu nie powinniśmy sobie na taką właśnie przekąskę pozwolić. Żyje się przecież tylko raz, a życie bez odrobiny radości traci swój sens.