Słodycze z dzieciństwa, czyli sentymentalny powrót do przeszłości

Słodycze z dzieciństwa, czyli sentymentalny powrót do przeszłości

Crunchy Snacks 29 Grudnia 2021

Dzieciństwo to dla wielu z nas najszczęśliwszy, najbardziej beztroski czas, który z wielkim sentymentem wspominamy. Czymś, do czego najczęściej z okresu dziecięcego tęsknimy, są ulubione przez nas w tamtym czasie słodycze, których często nie ma już dostępnych na rynku, przez co nie możemy się już nimi delektować. 

W przypadku wielu z nas dzieciństwo było najlepszym okresem w naszym życiu. To wtedy byliśmy bowiem najszczęśliwsi. Jako dzieci nie musieliśmy się przecież martwić niemalże o nic. Nie rozumieliśmy pojęcia ceny ani tego jakiej jakości jest dana rzecz. Potrafiliśmy się więc cieszyć z naprawdę małych rzeczy lub gestów. Podarowany nam pluszowy misiek, czy możliwość zjedzenia ulubionego batonika, doprowadzały nas więc do prawdziwej radości. Skoro lata dzieciństwa były dla wielu z nas najlepszym czasem, to nikogo nie powinien dziwić fakt, że często wspominamy te bezpowrotnie minione lata z nieukrywanym sentymentem. Szczególnie kiedy przypominamy sobie, jak cudownie smakowały wtedy nasze ulubione słodycze, których w większości przypadków nie możemy już skosztować, ponieważ najzwyczajniej w świecie, zostały one wycofane ze sprzedaży. Jeśli jednak Drogi Czytelniku pragniesz nieco powspominać kultowe słodycze z lat 90’  i 00’ to trafiłeś idealnie. 

Oto lista słodyczy, które dla wielu z nas są smakiem dzieciństwa:

 • Gumy kulki
 • Pierwsze na mojej liście są prawdopodobnie wszystkim nam doskonale znane gumy-kulki. Produkt ten to bez dwóch zdań dla wielu z nas smak dzieciństwa, który towarzyszył nam zarówno podczas spotkań ze znajomymi, jak i w trakcie przerw w szkołach. Obecnie w wielu sklepach nie da się już tych gum kupić. Na szczęście pozostaje nam jeszcze Internet, w którym niemalże bez żadnego wysiłku znaleźć możemy oferty sprzedaży gum w kształcie kulek, na których wychowały się całe pokolenia dzieci. 

 • Ciepłe lody
 • Kolejną pozycję na mojej liście zajmuje prawdziwy hit, najczęściej kupowany w okresie trwania zimy, czyli ciepłe lody. Deser ten to wyjątkowo klejąca się pianka, umieszczona w rożku na lody i oblana z góry polewą czekoladową. Jakiś czas temu deser był prawdziwą furorą wśród dzieci. Rarytasem, o którym większość z nas nieustannie marzyła. Obecnie ciepłe lody można ciągle kupić w wielu sklepach, ale nie są one już tak popularne, jak kiedyś. 

 • Popcorn karmelowy
 • Jednym z wielu produktów spożywczych, które w trakcie naszego dzieciństwa ukształtowały nasze przyzwyczajenia żywieniowe, jest popcorn karmelowy. Ta przepyszna, słodka odmiana lubianej przez nas słonej przekąski, która dla wielu jest nieodłącznym elementem wizyty w kinie, tak bardzo nam posmakowała, że z sal kinowych przenieśliśmy ją do naszych domów. Popcorn karmelowy chrupiemy bowiem nie tylko w trakcie oglądania filmów, ale również podczas spotkań towarzyskich czy imprez typu urodziny lub zabawa Sylwestrowa. Warto tutaj wspomnieć, że do tak dużej popularności popcornu poza salami kinowymi przyczynił się fakt, że przekąskę tę od pewnego czasu można najzwyczajniej w świecie kupić w wielu sklepach, lub za pośrednictwem internetu. 

 • Żelki myszki
 • Kolejne, znajdujące się na mojej liście słodycze z dzieciństwa to jedyne w swoim rodzaju żelki myszki. Słodkości te bez dwóch zdań wielu z nas na myśl przywodzą smak dzieciństwa. Żelki te kiedyś można było bez problemu znaleźć w wielu sklepach. Kupowaliśmy je więc na sztuki i chowaliśmy do słoiczka, aby w żadnym wypadku nie straciły one swojej konsystencji, smaku lub zapachu. Aktualnie niestety niezwykle ciężko jest je znaleźć, przez co wielu z nas jeszcze bardziej cieknie na wspomnienie o nich ślinka. W obecnych czasach żelki myszki najłatwiej jest kupić za pomocą sklepu internetowego, takiego jak na przykład Crunchysnacks. 

 • Słodycze amerykańskie
 • Aktualnie, dla młodego pokolenia słodycze amerykańskie nie są niczym specjalnym. Dostępne są bowiem one nie tylko w sklepach typu Action czy Kuchnie Świata, ale coraz częściej goszczą  one również na półkach Biedronki czy Lidla. Produkty te nie są więc już dla nas niemalże niedostępne, przez co bezpowrotnie straciły one swoją wartość. W latach 90’ były one prawdziwym rarytasem, do którego najczęściej dostęp miały wyłącznie osoby, które w USA miały jakąś bliższą rodzinę. Amerykańskie słodycze typu cukierki, desery, gumy, a nawet herbatniki to słodycze, na których część z nas się wychowała i do których z utęsknieniem wzdycha. 

 • Czekolada Bąbolada
 • Kolejnym smakołykiem, który przez pewien czas cieszył się naprawdę niemałą popularnością, jest czekolada Bąbolada firmy AlpenGold. Swoją ogromną popularność produkt ten najprawdopodobniej zawdzięczał swojej niepowtarzalnej, rozpływającej się w ustach, lekkiej postaci. Sporym atutem tejże czekolady był również fakt, że sprzedawana była ona zarówno w wersji mlecznej, jak i białej, co z kolei przełożyło się na lepszy rozgłos. 

 • Lizaki lodowe/lody w tubkach
 • Opisując słodycze z naszego dzieciństwa, nie można zapomnieć o lizakach lodowych oraz lodach w tubkach, które w czasie gdy byliśmy mali, cieszyły się naprawdę sporą popularnością. Czynnikiem, który chyba najbardziej za sukces tychże lodów był odpowiedzialny, nie był ani jego smak, ani nawet niecodzienna forma, ale niska cena, dzięki której praktycznie każdy z nas był w stanie te cudowne lody przynajmniej raz na jakiś czas sobie kupić. 

 • Gumy balonowe w kształcie papierosa
 • Gumy balonowe w kształcie papierosa, to produkt, który niemalże każdy z nas przynajmniej raz miał w ręce. Gumy te wśród chcących zachowywać się jak osoby dorosłe dzieci były naprawdę popularne. Dzieciaki lubiły chwalić się nimi, że niby palą prawdziwego papierosa, oraz robić sobie żarty ze swoich rodziców, którzy na widok papierosa w dłoni ich dziecka, nie raz pewnie niemalże dostali zawału. Obecnie tego typu gumy raczej ciężko jest znaleźć w sklepach stacjonarnych. Można je jednak kupić za pomocą internetu. 

  Część słodyczy z naszego dzieciństwa ciągle można kupić, inne zaś przepadły bezpowrotnie. Fakt czy ciągle je można nabyć, czy nie, nie zmienia jednak tego, że od czasu do czasu dobrze jest z sentymentem powspominać nasze ulubione słodycze. Jest to bowiem doskonały sposób na poprawienie sobie nieco humoru.