Historia nachos: skąd pochodzą i jak ewoluowały na przestrzeni lat?

Historia nachos: skąd pochodzą i jak ewoluowały na przestrzeni lat?

Karolina Flis 18 Września 2023

Chyba większość z nas wie jak smakują nachos. Te kukurydziane chrupki o słonym lub ostrym smaku podawane z różnymi dipami, są jedną z bardziej popularnych przekąsek na całym świecie. Aż trudno wyobrazić sobie, że jeszcze 100 lat temu nikt nie znał nachos. A przynajmniej nie w takiej wersji, jaką dziś spożywamy. 

Skąd pochodzą nachos?


Wiele osób błędnie uważa, że przekąska ta wywodzi się z kuchni meksykańskiej. Trudno jednoznacznie powiedzieć, skąd pochodzą nachos, ponieważ jest to potrawa, która powstała w wyniku mieszanki kulturowej. Mówiąc w skrócie, nachosy to meksykańsko-amerykański wynalazek. Jest ona raczej inspirowana kuchnią Meksyku, niż jej tradycyjnym odpowiednikiem. Dlatego nachos uznaje się za typowy przykład tex-mex. 


Cała historia nachosów rozpoczęła się w 1943 roku, gdy do restauracji Victoria w Pietras Negras zawitała kompania amerykańskich żołnierzy. Inna wersja mówi, że były to ich żony lub po prostu stała klientela klubu. Nie ma to jednak większego znaczenia. Najważniejsze było zamówienie owej osoby lub osób, które zażyczy sobie coś szybkiego i dobrego. Warto zaznaczyć, że było dość późno i część pracowników skończyła pracę. Na zmianie został wówczas Ignacio Anaya, który postanowił wziąć sprawę w swoje ręce. Przygotował bardzo proste i szybkie danie składające się z meksykańskich tortilli, tartego sera oraz jalapeno. Całość usmażył i podał na ciepło. 


Goście restauracji byli zachwyceni. Nigdy wcześniej nie jedli tak aromatycznej i ciekawej potrawy. Od razu poprosili Ignacia, aby podał przepis i powiedział jak nazywa się przystawka. Anaya odpowiedział, że podał Nachos Especiales, co w prostym tłumaczeniu oznacza “specjał Ignacia”, ponieważ Nacho to skrót od tego właśnie imienia. 

Nachos Especiales stają się popularne


Od tego czasu, meksykańskie nachos zaczęły zyskiwać coraz większą popularność, szczególnie na południu Stanów Zjednoczonych. W latach 50. XX wieku, przepis na nachos pojawiał się już w książkach kucharskich. Niedługo później kelnerka z El Cholo w Los Angeles, Carmen Rocha, zaczęła jeszcze bardziej popularyzować nachosy, które zyskały rzeszę fanów na zachodzie USA. 


Kolejnym człowiekiem, który wykorzystał potencjał tej przekąski był sycylijski imigrant - Frank Liberto. To właśnie on zaczął sprzedawać nachos na stadionach. Kibice od razu pokochali nową przekąskę. Dzięki temu w ciągu roku, zysk ze sprzedaży nachos, przyniósł mu ponoć 80 tys dolarów. Czy to prawda? Nie wiadomo. Jedno jest pewne - meksykańskie nachosy stały się jedną z ulubionych przekąsek Amerykanów. Zaś sam ich wynalazca, Ignacio Anaya, założył własną restaurację. Niestety nie dożył tak wielkiego sukcesu jak Liberto, ponieważ zmarł w 1975 roku. 


Co roku, 21 października w Piedras Negras obchodzi się Międzynarodowy Dzień Nachos. Świadczy to o wielkim wpływie, jaki wywarła ta potrawa na Meksyku i USA. 

Nachosy XXI wieku - jak się je spożywa dzisiaj?


Współczesna wersja nachos znacznie różni się od tych podawanych w latach 40. I 50. ubiegłego wieku. W niektórych przypadkach została wzbogacona, w innych bardzo zubożała. Nachos kupuje się gotowe. Niektóre z nich zawierają wiele konserwantów, ale są jednocześnie bardziej aromatyczne i szybkie w przygotowaniu. 


Meksykańskie nachos podaje się najczęściej z sosami, takimi jak salsa czy guacamole. Dzięki temu zyskują bardziej ostry lub orzeźwiający smak. Niektórzy traktują nachos jako pełnoprawne dania i spożywają je z fasolą, kwaśną śmietaną lub mięsem mielonym. Natomiast osoby, które ograniczają kalorie wybierają suche trójkąty, zamiast tych zapiekanych z serem. Jak widać, możliwości jest wiele, a wciąż powstają nowe. Kukurydziane trójkąty idealnie nadają się do kulinarnych eksperymentów. A Wy jaką wersję lubicie najbardziej?