Czy popcorn może być zdrowy? - Badanie składników odżywczych i potencjalnych korzyści dla zdrowia

Czy popcorn może być zdrowy? - Badanie składników odżywczych i potencjalnych korzyści dla zdrowia

Karolina Flis 18 Września 2023

Popcorn to jedna z bardziej lubianych przekąsek na świecie. Trudno wyobrazić sobie ekscytujący seans filmowy bez miski smacznej prażonej kukurydzy. Niestety popcorn zaliczany jest do produktów niezdrowych i wysokokalorycznych. Czy rzeczywiście tak jest? Czy popcorn jest tuczący? Przyjrzyjmy się jakie składniki odżywcze zawiera popcorn oraz czy można go przygotować na zdrowy sposób. 

Jak powstaje popcorn?

Popcorn przygotowuje się poprzez prażenie ziaren kukurydzy w wysokiej temperaturze. W ziarnach znajduje się niewielka ilość wody, która w wyniku działania wysokiej temperatury zaczyna parować. Wówczas powstaje ciśnienie, które w pewnym momencie wydostaje się na zewnątrz. Następuje rozerwanie łupiny ziarna, po czym z jego wnętrza wydostaje się chrupiąca skrobiowa masa. 


Najczęściej popcorn podawany jest z solą, masłem lub karmelem. Są to składniki, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlatego też, popcorn zalicza się do niezdrowych przekąsek. Warto jednak dokładnie przeanalizować skład popcornu, aby stwierdzić, że zaliczanie go do fast foodów nie jest do końca poprawne. 

Popcorn - właściwości i wartości odżywcze


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że popcorn posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Przede wszystkim jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego. W zaledwie 100 g popcornu znajduje się 10 g błonnika. Jak powszechnie wiadomo, błonnik poprawia trawienie, zapobiega cukrzycy oraz ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Jego regularne spożywanie jest mocno wskazane, a nawet niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 


Oprócz tego popcorn zawiera wiele polifenoli, inaczej przeciwutleniaczy. Są to związki, które zwalczają wolne rodniki oraz spowalniają starzenie się organizmu. W prażonych ziarnach kukurydzy można również znaleźć sporo witamin i minerałów. Należy do nich chociażby mangan, który jest odpowiedzialny za tworzenie tkanki łącznej i kości. Mangan wzmacnia układ kostny i chroni przed osteoporozą, zapaleniem stawów czy też chorobą zwyrodnieniową stawów. 

Czy popcorn jest zdrowy?


Jak wspomnieliśmy wyżej, gotowy popcorn jest najczęściej podawany z dużą ilością tłuszczu, soli oraz cukru. Takie połączenie sprawia, że popcorn jest tuczący i szkodliwy dla organizmu. Dlatego kwestia tego czy popcorn jest kaloryczny, zależy w głównej mierze od sposobu jego przygotowania. 


Zdrowa przekąska to taka, która zawiera jak najmniej przetworzonych dodatków. Najlepszą opcją jest przygotowanie popcornu w domu z niewielką ilością tłuszczu lub w specjalnej maszynie. Jeżeli popcorn przygotowany jest w takich warunkach, można śmiało powiedzieć, że jest to produkt niskokaloryczny. Prażona kukurydza bez dodatków zawiera w 100 g około 387 kcal. Dla porównania - to samo danie z mikrofalówki podane z tłuszczem i solą, w 100 g może zawierać nawet 535 kcal.


Zwykły popcorn zawiera tylko kukurydzę, a więc naturalny i korzystny dla zdrowia produkt. Tak przygotowany jest o wiele lepszą alternatywą dla chipsów. Nie dość, że zawiera mniej tłuszczu, to posiada wiele błonnika oraz wyższy indeks sytości, co przekłada się na dłuższe uczucie najedzenia. Jest to także produkt bezglutenowy, a więc mogą po niego śmiało sięgać osoby uczulone na gluten. 


Oczywiście warto mieć na uwadze, że nawet najzdrowiej przygotowany popcorn posiada wysoki indeks glikemiczny. Nie jest więc zalecany dla osób chorych na cukrzycę.  

Jak przygotować lekkostrawny, domowy popcorn?


Aby rozkoszować się smakiem dobrego, mało kalorycznego popcornu wystarczy uprażyć w garnku pod przykryciem, suche ziarna kukurydzy  Nie jest potrzebny do tego olej, ale można użyć go w niewielkiej ilości, by ziarna nie przywierały do naczynia. Co jakiś czas wstrząśnij garnkiem, aż ziarna przestaną wydawać charakterystyczny strzelający dźwięk. Przesyp wszystko do miski i voila! Popcorn jak w kinie prawie gotowy! Jeśli chcesz nadać przekąsce bardziej intensywny smak, wymieszaj popcorn z ulubionymi ziołami lub chilli. 


A więc czy popcorn jest lekkostrawny i zdrowy? Wszystko zależy od sposobu jego przygotowania. Jeśli przyrządzasz popcorn bez użycia tłuszczu, soli i cukru, czyli wysokokalorycznych składników, popcorn to świetna przekąska na wiele okazji. Oczywiście jego spożywanie zawsze powinno mieścić się w granicach rozsądku.