Granita – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Granita – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Crunchy Snacks 19 Lipca 2022

Granita to pyszny, orzeźwiające deser, który pochodzi - tak jak większość lodowych przysmaków - z Włoch. Do jego zrobienia najczęściej wykorzystuje się cukier, kawę lub soki owocowe – np. z arbuza, truskawek, cytryny czy pomarańczy. Coraz częściej w Polsce możemy spotkać granitę kakaową czy migdałową, która do tej pory królowała na terenie Włoch, a u nas była mało popularna. Cechą charakterystyczną granity jest jej ziarnista, lodowa struktura. W zależności od ilości lodu można ją pić przez słomkę lub jeść łyżeczką. Być może spotkałeś się z granitą występującą pod nazwą slush lub slushy – często możemy je spotkać w lodziarniach.

Tradycyjna Granita

Oryginalna granita z Sycylii przyrządzana jest na bazie wody, soku z cytryny i cukru trzcinowego. Włosi jedzą ten deser z bułeczką briosi, która również jest tradycyjnym, słodkim przysmakiem ze słonecznej Italii. Co ciekawe, granita jest deserem znanym od setek lat. Jej najwcześniejsze wersje nie mogły być więc schładzane w zamrażarkach, tak jak jest to robione teraz. Dawniej naczynie z sokiem owocowym i cukrem wkładano w drugie, większe naczynie wypełnione lodem, śniegiem oraz solą. Wykorzystując siłę mięśni, ugniatano i mieszano sok i cukier, by te, powoli zamarzając, zamieniły się w przepyszny, lodowy deser! Bardzo ważne jest nieustanne mieszanie granity, by podczas zamarzania nie powstały drobinki lodu pozbawione smaku. Kiedy deser gęstnieje, należy zaprzestać mieszania, by nie zrobił się on zbyt twardy.

Syropy do granity

Do zrobienia granity możemy wykorzystać gotowe syropy owocowe w różnych smakach  – arbuzowym, cytrynowym, truskawkowym, pomarańczowym, brzoskwiniowym czy ananasowym. Dzięki nim granita będzie wyrazista i słodka, a jej samodzielne zrobienie stanie się dziecinne proste!

Jak podawać granitę?

W zależności od stopnia zamrożenia granitę możesz podawać w miseczce i jeść łyżką lub przelać ją do kubka i popijać słomką. Pamiętaj, by wykorzystywać do tego celu ekologiczne słomki papierowe!

Włosi podają granitę w słodkich bułeczkach lub jedzą ją z chrupiącym chlebem. Jeśli lubisz eksperymentować, wykorzystaj ten sposób lub zrób z niej dip do ulubionych nachosów! Ogranicza cię tylko wyobraźnia! 😉

Granita na imprezę!

Lato to czas spotkań z przyjaciółmi i imprez na świeżym powietrzu. Możesz pozytywnie zaskoczyć swoich gości, robiąc dla nich pyszny, orzeźwiający deser! Wykorzystaj syropy do granity, by mieć pewność, że Twoja przekąska będzie pełna smaku!

Sklep granita

Jeśli po przeczytaniu artykułu wzięła Cię ochota na ten orzeźwiający, włoski deser, zajrzyj do naszego sklepu i kup wszystko, czego potrzebujesz do jego przyrządzenia i podania. Znajdziesz u nas syropy do granity w wielu smakach oraz papierowe słomki do picia, dzięki którym możesz podać granitę w formie orzeźwiającego napoju na letnią imprezę.