Od czego zależy smak popcornu? - Różne typy kukurydzy i metody przygotowania

Od czego zależy smak popcornu? - Różne typy kukurydzy i metody przygotowania

Karolina Flis 30 Sierpnia 2023

Popcorn to pyszna przekąska, która jest obowiązkowym wyposażeniem każdego kinomana. Nieważne czy w kinie, czy w domu, trudno wyobrazić sobie seans filmowy bez miski popcornu. Ten słynny przysmak przygotowywany z kukurydzy kryje w sobie jednak wiele tajemnic. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że uzyskanie popcornu jest możliwe tylko dzięki konkretnym odmianom kukurydzy. Każda z nich zapewnia inne doznania smakowe. Dowiedz się zatem, jakie wyróżniamy rodzaje kukurydzy oraz w jaki sposób przygotować pyszny popcorn w domowym zaciszu. 

Jak powstaje popcorn?

Nasiona kukurydzy można podzielić na dwie odmiany - cukrową, czyli zwykłą kukurydzę oraz popcorn. Aby ziarna pękały, muszą spełniać kilka warunków. Po pierwsze powinny mieć niską zawartość skrobi, białka i tłuszczu. Po drugie muszą posiadać cienką skorupkę przypominającą lakierowaną powierzchnię, a jednocześnie ściśle przylegającą do powierzchni nasion. Właśnie te cechy spełnia odmiana popcorn. 


Gdy ziarna popcornu zamknie się szczelnie w garnku lub torebce i podgrzeje, zaczynają równomiernie rozprowadzać parę wodną, ​​co powoduje pękanie, a następnie ich zacienianie. Jeśli ziarna są dojrzałe i odpowiednio przechowywane, kukurydza otworzy się idealnie.

Jakie wyróżniamy rodzaje popcornu?

Jak wspomnieliśmy wyżej, nie z każdej kukurydzy można zrobić popcorn. Musi być zachowanych kilka czynników, aby się to udało. Kukurydza na popcorn spełnia wszystkie warunki, ale sama dodatkowo dzieli się na kilka odmian. To właśnie od tych rodzajów zależy w głównej mierze smak popcornu.


Oto najbardziej znane odmiany kukurydzy popcorn:


  • Wulkan - roślina osiąga rozmiar do 2 metrów wysokości; jest ciepłolubna, nasiona przypominają ziarna ryżu, z każdej kolby można uzyskać około 120 gramów ziarna.
  • Muzyka pop - daje duży plon do 250 gramów.
  • Zeya - uważana za odmianę wcześnie dojrzewającą; ziarna są ciemnoczerwone.
  • Hotel - odmiana wcześnie dojrzewająca; ma wiele zalet w porównaniu z innymi odmianami, ponieważ łatwo toleruje suszę. 

Smak popcornu nie zależy tylko od odmiany kukurydzy, ale również sposobu przygotowania. Sprawdź, jak zrobić popcorn w domu na różne sposoby!

Jak przyrządzić popcorn w domu?


Przygotowanie popcornu jest bardzo proste. Wystarczy przygotować garnek z grubym dnem i pokrywką lub patelnię oraz ulubione ziarna kukurydzy. Nie bez znaczenia pozostaje tłuszcz. Aby przekąska była zdrowa i aromatyczna warto użyć oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub masła klarowanego, szczególnie jeśli lubisz bardziej maślany smak popcornu.

Popcorn solony

Na początku rozgrzej patelnię lub garnek, a na dno wlej tłuszcz tak, aby przykryło całe dno. Następnie poczekaj, aż olej będzie gorący. Wrzuć na próbę dwa ziarenka kukurydzy – jeśli strzelają, to znak, że jest gotowy. Dodaj resztę ziaren i przykryj je pokrywką. Zmniejsz gaz o połowę. 


Gdy strzelanie w garnku zacznie zwalniać, podnieś naczynie z pokrywą i kilkakrotnie nim potrząśnij, aby wymieszać popcorn. Możesz odkryć popcorn, aby odparował. Gotową przekąskę posól i pomieszaj. 

Popcorn z karmelem

Aby przygotować popcorn z karmelem rozgrzej suchą patelnię, wlej do niej olej roślinny i przykryj pokrywką. Gdy tłuszcz będzie gorący, wsyp ziarna kukurydzy oraz granulowany cukier i przykryj pokrywką. Na ¼ szklanki ziaren wykorzystaj 1 łyżkę cukru. Gdy popcorn będzie gotowy przesyp go od razu do miski i pozostaw do ostygnięcia. 

Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, można pokusić się również o wersję ziołową. Wystarczy, że przed wrzuceniem ziaren na patelnię dodasz do tłuszczu ulubione zioła.

Smacznego!