Czy czekoladowe przekąski mogą być zdrowe?

Czy czekoladowe przekąski mogą być zdrowe?

Karolina Flis 15 Czerwca 2023

Wiele osób wystrzega się spożywania przekąsek. Tym bardziej, jeśli są czekoladowe. Czy są one rzeczywiście tak kaloryczne lub niezdrowe jak się nam wydaje? Udowodnimy, że przekąski w czekoladzie mogą być źródłem wielu witamin i innych cennych właściwości. Trzeba tylko wiedzieć jakich przekąsek szukać!

Czekolada - królowa wśród słodyczy


Rzadko można znaleźć osobę, która nie lubi czekolady. Trudno się jej oprzeć. Jej smak jest uniwersalny i nie do podrobienia. Pozytywne wrażenia podczas spożywania czekolady podkręca jej oryginalna konsystencja.


Wokół czekolady powstało niestety wiele krzywdzących stereotypów. A przecież kakao jest znane od tysięcy lat i nadal wykorzystywane do plemiennych rytuałów! Wśród mitów o czekoladzie krążą chociażby takie, że jest ona tucząca lub po prostu niezdrowa. Tak naprawdę jest na odwrót. Jeśli ktoś prowadzi zdrowy styl życia i ma zbilansowaną dietę, czekolada może dostarczyć wielu cennych właściwości dla organizmu. A im większa zawartość kakao w produkcie, tym lepiej.

Bogactwo składników


Najważniejszymi składnikami czekolady są polifenole, czyli naturalne przeciwutleniacze. Dzięki nim ciało wolniej się starzeje i dłużej zachowuje zdrowy wygląd. Oprócz tego czekolada to bogate źródło flawonoidów. Substancje te bardzo korzystnie wpływają na układ krążenia, koncentrację i profilaktykę antynowotworową. Wykazano również, że spożywanie czekolady nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi.


Innym bardzo ważnym składnikiem w czekoladzie jest fenyloetyloamina. Oznacza to, że jedzenie czekolady w bardzo prosty sposób poprawia nam humor! Warto dodać, że zawarte w kakao składniki wspierają również pracę mózgu. 

Czy warto podjadać czekoladowe przekąski?

Jak widać, czekolada to bogate źródło wielu cennych substancji. Może być nie tylko dobrą przekąską podczas uczenia się, ale również na spotkania z rodziną i przyjaciółmi! W połączeniu z innymi zdrowymi dodatkami, czekoladowe przekąski to fantastyczny dodatek do codziennej diety.


Daj się skusić czekoladowym przekąskom!

Najlepsze przekąski w czekoladzie

Orzechy laskowe w czekoladzie 


Orzechy laskowe są pełne potasu i błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pomagają obniżyć cholesterol, a ich regularne spożycie zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Orzechy laskowe z czekoladą to idealna przekąska na każdą okazję. 

Truskawki w czekoladzie


Soczyste i słodkie truskawki oblane czekoladą to prawdziwa bomba witaminowa. Truskawki bardzo dobrze wpływają na pracę nerek i wątroby. Oprócz tego oczyszczają organizm z toksyn. Poza tym trudno oprzeć się wyrazistemu smakowi tych owoców w połączeniu z chrupiącą czekoladową otoczką. Palce lizać!


Ananas w czekoladzie 


Ananas i czekolada to niecodzienne połączenie smaków. Jest to jednak nie tylko orzeźwiająca przekąska, ale zdrowy zamiennik dla innych słodyczy. Potas zawarty w tych owocach usprawnia pracę mięśni oraz reguluje ciśnienie. Dodatkowo ananasy pełne są beta-karotenu, który poprawia odporność i wzrok. 

Rodzynki w czekoladzie


Rodzynki są bogate w jod, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy. Ponadto wyróżniają się zawartością boru. Jest to pierwiastek odpowiadający za pracę szarych komórek i poprawiający koncentrację. W połączeniu z czekoladą, to bardzo dobra przekąska do zjedzenia przed kartkówką! Warto zaznaczyć, że rodzynki posiadają wysokie stężenie fruktozy. Jedz je z umiarem i rozwagą, ale nie rezygnuj z nich całkowicie!